Bize Ulaşın: 0212 475 82 43

İnşaat Malzemeleri Kalitesinde Dünya İle Yarışıyoruz

haber5a

İnşaat Malzemeleri Kalitesinde Dünya İle Yarışıyoruz

Türkiye, son yıllarda nitelikli konut inşasına geçerken inşaat malzemesi üreticileri de bu inşaatlarda kullanılacak kaliteli malzemeyi üretmeye başladı.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Hüseyin Bilmaç, 2011 yılında sektör olarak 18 milyar 132 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki paylarının yüzde 13 olduğunu kaydetti. Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı yapan ülkeler arasında dünyada 7. sırada yer aldığını belirten Bilmaç, ağırlıklı yerel hammaddeye dayalı Türk inşaat sanayisinin cari açığa pozitif katkısının yüzde 300 seviyesinde olduğuna dikkat çekti.
Bilmaç’ın açıklamlarına göre inşaat malzemeleri sektörünün son 5 yılda ortalama büyüme hızı yüzde 15′ler civarında. Sektör, çimento ve seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’da birinci, demir-çelik ve gaz betonda ikinci, seramik, plastik profil, hazır betonda üçüncü sırada. İMSAD’ın 2012 yılında sektör olarak büyüme beklentisi yüzde 5-7 civarında. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile başlayacak kentsel dönüşüm için Bilmaç’ın değerlendirmesi şöyle: “Türkiye’de 20 milyon civarında olan konutların büyük bölümü uygunsuz. 400-500 milyar dolarlık kentsel dönüşüm büyüklüğünün sektöre en az 50 milyar dolarlık yansıması olacak. Bütün paydaşların bu projede yer alması gerekiyor.” İMSAD ekonomi danışmanı Profesör Kerem Alkin de, Türkiye’nin her yıl en az 5 milyar doları İstanbul’da olmak şartıyla 15 milyar dolar kentsel dönüşüm yatırımı yapması gerektiğini ve bu yatırımların 2023′e kadar her yıl aralıksız sürmesi gerektiğini ifade etti. Alkin’e göre her yıl yapılacak 15 milyar dolarlık kentsel dönüşüm hamlesi, büyümeyi tek başına her yıl 1 puan yükseltecek. 2011 yılında Türkiye’de inşaat yatırımları rekor seviyeye ulaştı. Kamu inşaat yatırımları geçen yıl ilk defa 41,5 milyar liraya, özel sektör yatırımları da 76 milyar 548 milyon liraya çıkarken, sektörün toplam yatırımı 118 milyar lira ile Cumhuriyet tarihinin rekoru düzeyine ulaştı.

haber9

Maliye Bakanlığı, kira gelirlerini (Gayrimenkul Sermaye İradı Geliri) kontrol altına almak için 2007 yılında başlattığı çalışma sonucunda; İzmir’deki mükellef sayısı yüzde 100′ün üzerinde arttı.
İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, İzmir’de 2007 yılında 48 bin 336 olan kira geliri beyan eden mükellef sayısının 2012 yılında 93 bin 938′e yükseldiğini belirtti. Acar, 2007 yılından bu yana yaptıkları çalışmada İzmir’de mükellef sayısını 45 bin 602 kişi artırdıklarını da kaydetti.
Gayrimenkul Sermaye İradı Geliri’ni kayda almak için 2007 yılında semt semt kira haritası çıkararak işe başladıklarını anlatan Mustafa Gürhan Acar, şu bilgileri verdi:
”4-5 noktadan kira değeri tespiti yapıldı. Her semtin ortalama kira bedelini emlakçılarla birlikte belirledik. Hangi bölgede kiraların ne kadar olduğunu tespit ettikten sonra hiç beyanname vermeyenleri belirlemek için belediyelerden birden fazla evi olanların listesini aldık. Bunlara evlerini nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Evini kiraya verenlere beyanname vermeleri konusunda uyarılarda bulunduk. Vergi dairesine düşük beyanda bulunanları memurlarımız ‘sizin bölgede kira tarifesi bu kadar’ diyerek gerçek beyanda bulunmaları konusunda uyardı.”

haber8
MATRAH BEYANI DA ARTTI
Acar, yaptıkları çalışmalar sonucunda mükellef sayısının yanı sıra matrah beyanını da artırdıklarını ifade ederek, ”2007 yılında İzmir’de 394 milyon 783 bin TL olan matrah miktarı, 827 milyon 77 bin TL oldu” diye konuştu.
Kiraların bankaya yatırılma zorunluluğunun kira gelirlerini takip etmeyi kolaylaştırdığını vurgulayan İzmir Vergi Dairesi Başkanı Acar, bankalardan aldıkları kayıtlardan kira sahibinin beyanname verip vermediğini sorguladıklarını anlattı.
Acar, Bakanlığın 2012 yılında başlattığı ‘Ev sahibine hazır beyanname gönderme’ uygulamasının da mükellef sayısını önemli oranda artırdığını kaydetti. İzmir’deki artışın yüzde 44,15 olduğunu belirten Acar, ”Elektronik beyannameyle İzmir’de 65 bin 169 olan mükellef sayısı 93 bin 938′e çıktı. 636 milyon 788 bin olan matrah beyanı 827 milyon 77 bin liraya yükseldi” dedi.

Bodrum kat artık Yapılamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Zemin kotu altındaki iskanları kaldırmak için çalışmamız bitti, gerek yönetmelik gerekse yasal düzenleme. Bunu en kısa sürede yürürlüğe koyacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, riskli olduğunu belirleyip Tapu’ya bildirimde bulundukları 304 bina bulunduğunu, bunun 3 bin 40 konuta tekabül ettiğini bildirdi.

Yorum yaz