Bize Ulaşın: 0212 475 82 43

Kentsel Dönüşümün Maliyeti Ne Kadar?

haber2a

Kentsel Dönüşümün Maliyeti Ne Kadar?

Türkiyedeki yaklaşık 20 milyon yapı stokunun ortalama standartlarda en az 3 te biri çürük yapı stokuna giriyor
Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİM-FED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, ”kentsel dönüşüm” olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi maliyetinin yaklaşık 350-400 milyar dolar civarında olabileceğini söyledi.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu ile ilgili soruları yanıtlayan Tellioğlu, kentsel dönüşüm yasa tasarısının Van depremiyle beraber, Türkiye’deki çürük yapı stokunun gerçekle yüzleşmesi olduğunu belirtti.

Tellioğlu bu dönüşümün maliyetli ve cesaret gerektiren bir iş olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon yapı stokunun ortalama standartlarda en az 3′te birinin bu çürük yapı stokuna girdiğine dikkati çekti.

Bu oranın, 20 milyon konut arasında yaklaşık 7 milyon civarında bir çürük konuta denk geldiğini ifade eden Tellioğlu şöyle konuştu:

”Bunun da toplamda yaklaşık maliyeti ortalama 50 bin dolar civarında düşünürsek yaklaşık 350-400 milyar dolar civarında bir rakam ifade eder. Türkiye’de yıllık ortalama 400-500 bin civarında konut üretimi söz konusu. Yüzde 100 kapasite çalışması devam ederse 7 milyon konut yaklaşık 15 yılda dönüştürülebilir. Bu süreç içerisinde kentsel dönüşüme 300-400 milyar dolar arası bir rakam harcanacağıkesinlikle sektör olarak tespitimizdir.”

haber2

Enerji tasarrufu da sağlanacak

Tahir Tellioğlu, bu dönüşüme kesinlikle ihtiyaç olduğunun altını çizerek, Türkiye’de kentsel dönüşüm ile enerji tasarrufunun da sağlanacağını bildirdi. Tellioğlu, yalıtımsız çürük yapıların dönüştürülmesiyle 3-5 milyar dolar arasında bir tasarrufun söz konusu olabileceğini söyledi.

Tellioğlu, şu anda İstanbul, Ankara, İzmir’deki dönüşüm bölgelerinde özel sektörün gerekli girişimleri yaptığını ifade etti. Dönüşümün belediyelerle işbirliği içerisinde ya da özel sektör müteahhitleri ile başladığını dile getiren Tellioğlu, bu durumdan fırsatçılık yaparak yararlanmak isteyenlerin olabileceğini bu sebeple de devlet elinin muhakkak dönüşüme değmesi gerektiğini söyledi.

Dönüşümün 6 ay sonra hızlanacağını vurgulayan Tellioğlu, bu süreç içerisinde mülkiyet sahiplerinin kendi arasında anlaşacağını, anlaşamazlarsa nitelikli çoğunluk sağlandığı takdirde devletin istimlak edeceğini kaydetti.

Dönüşümün konut fiyatlarına etkisi

Tellioğlu, konut sektörünün şu anda normal seyrinde devam ettiğini belirterek, yabancılara konut satışına izin veren yasa ile gayrimenkulde bir hareketlilik beklendiğinin altını çizdi. Kentsel dönüşümle beraber yıkılan binalardaki insanların da konut ihtiyacının olacağına aynı zamanda da konut üretiminin artacağına dikkati çeken Tellioğlu, ”Kısa vadede bir fiyat artışı olsa da orta vadede bu fiyat artışı normalleşecek. Paniklik bir durum söz konusu değil. Yatırımcılar, ev almayı düşünenler açısından 6 ay – 1 sene fiyatlar biraz şişebilir” diye konuştu.

Kentsel dönüşümde en önemli aktörlerin müteahhitler olduğunu belirten Tellioğlu, müteahhitlik sisteminin alt yapısında eksiklikler bulunduğunu söyledi.

Tellioğlu, bu eksikliğin giderilmesi ve bir disiplinin sağlanması için Müteahhitler Odasının kurulması gerektiğini ifade etti.

Tahir Tellioğlu, Türkiye’de 300 bin müteahhidin olduğunu, Avrupa’nın gelişmiş bir ülkesinde ise bu sayının 20 binden az olduğunu kaydederek, ”Türkiye’de bir müteahhitlik enflasyonu var” dedi.

”Yasa inşaat sektörünü ivmelendirecek”

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç da yasanın istihdamda lider sektör olan inşaat sektörünü ivmelendireceğini belirtti.

Bireylerin sağlıklı ve güvenli yapılaşmaya ulaşma hedefinin topyekun bir devlet politikası olarak desteklenmesi gerektiğini belirten Bilmaç, aksi takdirde uygulama güçlüklerinin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Bilmaç, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, finans kurumları, odalar ve vatandaş gibi her paydaşa yasanın doğru anlatılması gerektiğine dikkati çekti.

 

Kanalistanbul’un Kamulaştırması Bu Yıl

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etüdlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş, kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız” dedi.

Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe-Metrosu’nun temel atma töreninde konuşan Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 7 büyük projeyi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yıldırım, bunlardan birinin üçüncü boğaz köprüsü olduğunu, ikincisinin Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesi olduğunu belirtti. Yıldırım, Ankara ile İstanbul’u arasındaki seyahat süresini 3 saatin altına düşürecek projeyi gelecek yılın sonunda bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Üçüncü önemli projenin Marmaray olduğunu, bir dünya projesi olan Marmaray’ın dünyada denizin dibinden 63 metre gibi bir derinlikten geçen tek proje olduğunu dile getiren Yıldırım, ”29 Ekim 2013′te İstanbulluların hizmetine sunacağız” dedi.

Marmaray’ın hemen yanında bir kardeş tünel, Avrasya Tüneli’ni yaptıklarına da dikkati çeken Yıldırım, bu tünelin de 2015′te biteceğini açıkladı.

Beşinci önemli projenin, havayolu projesi olduğunu kaydeden Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın artık ihtiyaca cevap vermediğini, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da yine talebe cevap veremez aşamaya geldiğini belirtti.

Bakan Yıldırım, ”İstanbul’a büyük bir havaalanı yakışır düşüncesiyle Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla üçüncü havaalanının ihalesine de Eylül ayında çıkıyoruz. Bu havaalanı dünyanın sayılı havaalanlarından biri olacak. Kapasitesi 150 milyon olacak. İstanbul’un 2050′ye kadar ihtiyacına verecek. uluslararası 5 pisti ve 1 milyon metrekarenin üzerinde terminalleriyle dünyanın sayılı havaalanlarından birini İstanbul’a kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.

7 PROJENİN TUTARI 60 MİLYAR LİRA

Bir başka projenin de İstanbul-İzmir otoyol projesi olduğunu, bu proje kapsamında İzmit köprüsü yapılacağını anlatan Yıldırım, İzmit köprüsünün ihalesinin de yapıldığını ve 3 bin metre toplam boyuyla o köprünün Avrupa’nın 3. dünyanın 4. büyük köprüsü olacağını belirtti.

Bakan Yıldırım, bu köprü yapıldığında İstanbul’un İzmir’e komşu kapısı haline geleceğini vurguladı.

Son olarak Kanalistanbul üzerinde çalıştıklarını anlatan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız. Önümüzdeki 5 yılda Kanalistanbul’u da İstanbullulara kavuşturacağız. Yarımada İstanbul, hem yarımada hem adaya sahip dünyada tek şehir olacak. Sadece bu 7 projenin toplam tutarı 60 milyar lira.

 İnşaat Sektöründe Sevindiren Haber

haber3

İnşaat sektöründe istihdam endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılının 1. dönemine ilişkin İnşaat İşgücü Girdi Endeksi verilerini açıkladı.

NACE Rev.2′ye göre hesaplanan 2005=100 temel yıllı, Üç Aylık İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi’nde, 2012 yılının 1. döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 artış yaşandı.

Aynı dönemde Bina İnşaatı Sektörü İstihdam Endeksi yüzde 4,1 artarak 74,9′dan 77,9′a yükselirken, Bina Dışı İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi yüzde 1,1 azalarak 104,6′dan 103,5′e düştü.

Çalışılan saat açısından değerlendirildiğinde, İnşaat Sektöründe Çalışılan Saat Endeksinde yılın ilk çeyreğinde 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 0,9 artış oldu.

Bina İnşaatı Sektörü Çalışılan Saat Endeksi yüzde 1,7 artarak 73,1′den 74,3′e ulaşırken, Bina Dışı İnşaat Sektörü Çalışılan Saat Endeksi yüzde 0,2 azalarak 105,2′den 105′e geriledi.

Aynı dönemde Brüt Ücret-Maaş Endeksi yüzde 16,3 artış kaydetti. Bina İnşaatı Sektöründe Brüt Ücret-Maaş Endeksi yüzde 18,5 artarak 145,1′den 172′ye, Bina Dışı İnşaat Sektöründe Brüt Ücret-Maaş Endeksi yüzde 13,9 yükselerek 198,5′den 226′ya çıktı.

Yorum yaz